تبلیغات
وبلاگ سردار سرلشگر شهید حسن باقری - نقش سردار شهید حسن باقری در دفاع مقدس

وبلاگ سردار سرلشگر شهید حسن باقری
خبرنگاری که با نبوغ فوق العاده خود اسطوره دفاع مقدس شد...

بزرگ مردتاریخ

جستجو

Email Icon by Parstools.com

سردار شهید حسن باقری: انقلاب ما همچون تیر زهر آگینی برای همه مستكبرین درآمده است .

حضور در جبهه‌های دفاع مقدس

 

 

تهاجم  دشمن بعثی به مرزهای كشور اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی نقطه عطفی در زندگی شهید باقری بود .با احساس تكلیف در دفاع از اسلام و میهن اسلامی بلافاصله پس از شروع جنگ – در روز اول مهر ماه سال 1359 – به همراه عده‌ای از برادران پاسدار راهی جبهه‌های جنوب شدو تا آخرین لحظه حیات در این سنگر باقی ماند و در بسیاری از صحنه های پیروز دفاع مقدس حضور فعال و تعیین كننده داشت

عمده عناوین فعالیتهای وی در صحنه رزم با دشمن عبارتند از :

-       تأسیس و راه اندازی واحد اطلاعات و عملیات رزمی

شهید باقری از ابتدای ورودش به منطقه جنوب (اهواز) در پایگاه منتظران شهادت (گلف) به منظور دستیابی به اطلاعات مناسب از موقعیت دشمن به جمع آوری نقشه‌ها و پیاده كردن وضعیت مناطق عملیاتی روی آنها اقدام كرد و شخصاً به همراه عناصر اطلاعاتی جهت كسب اطلاع دقیق از دشمن به شناسایی محورها و نقاط مورد نظر می‌پرداخت ودر برخی از موارد نیز تا عقبه نیروهای دشمن برای ارزیابی توان واستعداد آنها با چالاكی و شجاعت بی‌نظیری پیش می‌رفت .

فعالیتهای مثبت او در این زمینه با سازماندهی عناصر اطلاعاتی و برگزاری آموزش مختصری برای آنها منجر به راه‌اندازی واحد اطلاعات عملیات در ستاد عملیات جنوب (گلف) گردید.

واحدهای اطلاعات عملیات پس از گذشت حدود 3 ماه از شروع جنگ در تمامی محورهای جنوب (ازآبادان تا دزفول ) با قدرت تمام مستقر شدند و نسبت به شناسایی و تعیین وضعیت دشمن و ارسال گزارش آن اقدام كردند . با این تلاش اطلاعات چشم فرماندهی در میدان جنگ شد و یكی از ضعفهای بزرگ نداشتن اطلاع از وضعیت دشمن برطرف گردید .

شهید باقری علاوه بر ارائه اطلاعات توان واستعداد ذاتی بالایی در تحلیل اطلاعات دشمن داشت و اغلب حركات احتمالی دشمن در آینده را پیش بینی می نمود و حتی به زمان و مكان آن هم اشاره می‌كرد.از آن جمله پیش ‌بینی وی در دی ماه سال 1359 مبنی بر حركت دشمن جهت الحاق محور شمال – جنوب منطقه سوسنگرد برای ارتباط جفیر و بستان بود ، كه دشمن در كمتر از یك هفته با نصب پلهای نظامی متعدد و تلاش گسترده این كار را انجام داد. (البته این منطقه بعدها با عنایت الهی در عملیات طریق القدس آزاد گردید.)

از اقدامات بسیار موثر شهید باقری كه در این دوره پایه ریزی شد بایگانی اسناد جنگ ترجمه اسناد و بخش شنود بی‌سیمهای دشمن بود.

از دیگر فعالیتهای وی طراحی گردانهای رزمی و تعیین تركیب سازمان نفرات و تجهیزات و اوات رزمی و واحدهای پشتیبانی از رزم بود.

معاونت ستاد عملیات جنوب

شهید باقری به دلیل لیاقت شجاعت و شهامت كه داشت در دی ماه سال 1359 به عنوان یكی از معاونین ستاد عملیات جنوب انتخاب شد و در شكست محاصره سوسنگردفرماندهی عملیات امام مهدی (عج) فتح ارتفاعات الله اكبر و دهلاویه نقش به سزایی

داشت و همه این نبردها در شرایطی اجرا می‌‌شد كه عملیات منظم نیروهای خودی با مشكل مواجه شده بود و اغلب بدون نتیجه می‌ماند.

همه تلاش شهید باقری و برادران سپاه این بود كه ثابت كنند می‌توان دشمن را شكست داد.

با بركناری بی‌صدر و با توجه به شرایط سیاسی آن زمان در اجرای عملیات فرمانده كل قوا شركت داشت و پس از مجروح شدن سردار رحیم صفوی هدایت عملیات را به عهده گرفت و دراین عملیات به عنوان فرماندهی لایق و كاردان شناخته شد.

فرماندهی محور دارخوین در عملیات ثامن‌الائمه‌(ع)

شهید باقری كه فرماندهی محوردار خوین را به عهده داشت در عملیات شكست حصر آبادان در طرح ریزی سازماندهی و كسب اخبار و اطلاعات دشمن نقش موثری داشت .

معاونت فرماندهی عملیات طریق القدس

در عملیات طریق القدس كه برای اولین بار قرارگاه مشترك بین سپاه و ارتش تشكیل گردید شهید باقری به عنوان معاونت فرماندهی كل سپاه در قرارگاه فرماندهی عملیات مشترك حضور یافت و در شناسایی محورهای و تحلیل و پیش بینی حركتهای دشمن و پی‌گیری مسائل رزمی نقش مهمی را ایفا نمود.

شهید باقری در اجرای مرحله اول این عملیات سه شبانه روز بیدار بود و در آماده‌سازی مرحله دوم عملیات به دلیل خستگی مفرط شب هنگام طی تصادفی به شدت مصدوم شد و به بیمارستان منتقل گردید .

برادر شهید در این مورد می‌گوید :

در بیمارستان در لحظاتی كه معلوم نبود زنده می‌ماند یا خیرو با اینكه به سختی سخن می‌گفت می‌پرسید : پل سالبه كارش به كجا كشید ؟

به شدت به فكر عملیات و نگران آن بود . با اینكه یك ماه دستور استراحت مطلق پزشكی به او داده بودند، پس از یك هفته بیمارستان را ترك كرد و به ستاد عملیات جنوب بازگشت و با وجود آثار جراحت و سردرد شدید به فعالیت خود ادامه می‌داد.

پس از عملیات موفق طریق القدس دشمن بعثی دست به یك حمله در تنگه چزابه زد شهید باقری با وجود ضعف جسمی  تلاش زیادی برای تثبیت این نقطه استراتژیك و مهم به عمل آورد و با استقامت عجیبی چندین شب متوالی و بدون لحظه‌ای استراحت به هدایت عملیات پرداخت و حتی در یك مرحله به عنوان فرمانده گردان وارد عمل شد و تپه‌ای را ه 400 نفر از نیروهای دشمن روی آن مستقر بود و برنیروهای خودی تسلط داشت به تصرف درآورد.

فرماندهی قرارگاه نصر در عملیات فتح المبین بیت المقدس رمضاننوشته شده در سه شنبه 18 مرداد 1390 توسط جلال رنجبران
مقام معظم رهبری

درباره وبلاگ شهید
آرشیو مطالب
کلام معصومین
آمار بازدید وبلاگ
Blog Skin