تبلیغات
وبلاگ سردار سرلشگر شهید حسن باقری - ویژگی های برجسته سردار سپاه اسلام شهید باقری

وبلاگ سردار سرلشگر شهید حسن باقری
خبرنگاری که با نبوغ فوق العاده خود اسطوره دفاع مقدس شد...

بزرگ مردتاریخ

جستجو

Email Icon by Parstools.com

 

اتكال شهید باقری به خداوند تبارك و تعالی بسیار بالا بود و درسایه این توكل اطمینان و استقامت عجیب وی بخوبی مشهود بود و در سخت‌ترین شرایط و حساسترین موقعیتها ضمن حفظ صبر و آرامش و خونسردی با تدبیر عمل می‌كرد.

او عشق و علاقه عجیبی به اهل بیت (ع) و آقا امام زمان (عج)و امام خمینی (قدس سره) داشت .

 

 

شهید باقری بی‌ریا و بی‌تكلف در مصائب امام حسین (ع) می‌گریست و علاقه فراوان و مستمر به مطالعه كتاب ارشاد شیخ مفید و مقتلهای حادثه كربلا داشت

استعداد و خلاقیت شهید باقری با توجه به كمی سن و تجربه وی بسیار قابل توجه و مورد تحسین بود.

یكی از برادران رده بالای سپاه و (سابقه در جنگ) چنین می‌گوید :

با اینكه من دو سال از او بزرگتر بودم ولی به جرأت می‌توانم بگویم افكار او دو سال از من بالاتر بود .

شهید باقری همواره با هوشمندی و ذكاوت خویش شرایط رزمی و عملیاتی خود را ارائه می‌نمود و بدون هراس از مشكلات به فعالیت و تلاش در این زمینه می‌پرداخت . هرگز نسبت به دشمن اظهار عجز و ناتوانی نداشت ، بلكه همواره نسبت به برتری نیروهای خودی بر دشمن با اطمینان صحبت می‌كرد .

قاطعیت و قدرت تصمیم گیری شهید باقری به عنوان یك فرمانده لایق و موفق چشمگیر بود و در مراحل بحرانی و شرایط سخت با جرأت كامل ضمن حفظ آرامش و خونسردی نظر لازم و موثر را ارائه و در این باره تصمیم گیری می‌كرد .

یكی از فرماندهان نظامی ارتش كه با وی همكاری مشترك داشت می‌گوید :

در مرحله‌ای از عملیات بیت المقدس یكی از یگانها در شرایط سختی در مقابل پاتك دشمن قرار گرفته بود كه فرمانده آن واحد در تماس اعلام كرد در صورت مقاومت احتمالاً تلفات بیشتری خواهیم داشت .

شهید باقری در پاسخ گفت :

در مقابل دشمن باید مقاومت كنید و مسئولیت تلفات را هم به گردن می‌گیرم.

كادر سازی و تربیت نیرو از خصوصیات بسیار بارز شهید باقری بود .اهتمام زیادی به رشد و ارتقای همراهان و همكاران خود داشت . در تربیت كادرهای واحد اطلاعات و عملیات بسیار پرتلاش بود و در این زمینه آموزشهای نظری و عملی را توأم می‌كرد . بیش از سه دوره آموزش فشرده 30 تا 40 نفره برگزار كرد كه بعدها این برادران در واحد اطلاعات عملیات تیپها مسئولیتهای مهمی را عهده دار شدند.

 پس از عملیات امام مهدی (عج) نگاهم به شخصی افتاد كه سطلی به دست گرفته بود و فشنگهای روی زمین را جمع می‌كرد . این شخص كسی نبود جز برادر باقری كه می‌گفت :

اینها حیف است و باید از آنها استفاده كرد.

وقتی راجع به عملیات یا مسائل كاری انتقاد می‌كردیم با مهربانی می‌گفت :

بسیار خوب حالا شما بیایید و كار را در دست بگیرید و درست كنید چه فرقی می‌كند.

در عملیات بیت المقدس وقتی یكی از تیپها در وضعیت دشواری قرار گرفته بود . فرمانده آن در اثر فشار مشكلات می‌گوید : مگر بالاتر از سیاهی هم رنگی هست ؟ شهید باقری پاسخ می‌دهد :

برادران مبادا غرور این پیروزیها شما را بگیرد خودتان را گم نكنید فكر نكنید ما این كار را كرده‌ایم همه‌اش خواست خدا بوده است .

 حساسیت عجیبی به انتقال شهدا و مجروحین داشت ومی‌گفت :

ما جواب خانواده‌ای را كه جنازه شهیدش روی زمین مانده چه بدهیم .

سرانجام در اثر این تأكیدها و ضرورت مدنظر قراردادن حقوق شهدا مسئول تعاون قرار گاه نیز شهید شد .نوشته شده در سه شنبه 18 مرداد 1390 توسط جلال رنجبران
مقام معظم رهبری

درباره وبلاگ شهید
آرشیو مطالب
کلام معصومین
آمار بازدید وبلاگ
Blog Skin